TARİHİ HİKAYEMİZ DEVELİ RESTAURANTLARI
SAMATYA KALAMIŞ ETİLER MARİN ATAŞEHİR FLORYA EMİNÖNÜ FLORA BY DEVELİ DEVELİ CORNER TUZLA VIAMARIN DEVELİ NİŞANTAŞI
EN YENİLER AYIN DEVELİ KEBABI BASIN ODASI İLETİŞİM • ULAŞIM

1912 yılında çıktığımız yolda, 103. yılımızı kutlamamıza 1 kala, bunca yılın onuru ve gururu ile devam ediyoruz...

Develi, atalarından aldığı mirası en iyi şekilde bugüne kadar taşıyan ve değerlerini gelecek kuşaklara da miras bırakan bir ailenin eseridir. Develi olarak en büyük mirasımız dürüstlük, disiplin, kaliteli hizmet, hijyen ve lezzet olmuştur. Bunların tümünü atalarımızdan aldığımız iş ahlakı ile bir araya getirerek bugünlere geldik, bizden sonraki nesiller de aynı değer yargılarıyla devam edecek.

Atalarımızın öğretileri doğrultusunda, Develi lezzetlerinde kullandığımız tüm malzemeleri titizlikle seçmemiz, gıda hijyenine önem vermemiz ve tüm ürünlerimizi asla ödün vermediğimiz hizmet kalitemizle sunmamız, Develi markasını bugün olduğu yere taşıdı.

Develi olarak, Türk mutfağının zenginliğini ve inceliğini en iyi şekilde yansıtıyoruz. Gaziantep mutfağı ile yetinmeyerek Ege, Akdeniz, Orta Anadolu yörelerinin farklı tatlarını da özenle misafirlerimize sunuyoruz. Kuşaktan kuşağa aktarılan lezzet, ustalık, profesyonellik ve titizliğin hikâyesi olan restaurantımız, İstanbul’da ilk kez 1966 yılında, bugün bir klasik haline gelen ve gurmelerin uğrak yeri olan Samatya’da açıldı. Ardından Etiler, Kalamış, Ataşehir ve son olarak Florya’da açtığımız yeni restaurantlarımızda da misafirlerimizi ağırlamaya devam ediyoruz. Develi’ye gelenlere asla müşteri gözüyle değil, misafir olarak bakmak ve işimizi severek yapmamız en önemli düsturumuz.

Artık Develi mirasını iki oğlum, Ali ve Nuri Develi profesyonel anlamda geleceğe taşıyor. Kendi değerlerimizle yetişmiş ve uzun yıllardır Develi çatısı altında olan ustalar ve hizmet ekibi de bu mirasın diğer sahipleri. Zaten Develi lezzetini ve kalitesini bilenler de bu mirasın sürdürülmesinde önemli bir role sahip bulunuyor.

1912 yılında başladığımız yolculuğumuz süresince, bizi bugünlere getiren temel taşlarımızdan bir tanesini bile yerinden oynatmadan, lezzetimizi layık olduğu şekilde gelecek nesillere aktaracağız.